Pápež František (Rímsky biskup) – Mons.Müller: Každý je nástupcom sv. Petra – a nie svojho predchodcu

Muller

Vatikán, 26.3.2013 (kath.net/KNA – Johannes Schidelko, Ludwig Ring-Eifel) 015 714 – Pápež František až na ďalšie potvrdil nemeckého arcibiskupa Gerharda Ludwiga Müllera (foto) v jeho úrade prefekta Kongregácie pre náuku viery.  Katolícka agentúra (KNA) sa s ním porozprávala v Ríme o perspektívach a štýle nového pontifikátu.

 KNA: Ako zmení nový pápež Cirkev?

Müller: Každý pápež prináša svoju vlastnú osobnosť a individuálny štýl, žiaden nemôže byť kópiou svojho predchodcu. Každý je nástupcom apoštola sv. Petra – a nie svojho predchodcu. Každý pápež musí úrad sv. Petra naplniť svojimi skúsenosťami a formáciou.

KNA: Vidíte nejakú formáciu tohto druhu – po týždni?

Müller: Na to je ešte priskoro. Pápež ešte nemal príležitosť navrhnúť víziu, detailnejšiu koncepciu. Iste pozitívne vnesie svoje skúsenosti z Južnej Ameriky s jej spoločenskými problémami. Ale šírku svetovej Cirkvi nemožno ohraničiť iba na juhoamerický rozmer.

KNA: Očakávate vo veci kolegiality nové akcenty? František viackrát zdôraznil, že je rímsky biskup.

Müller: Je skutočnosťou, že pápež je biskupom Ríma aj pastierom všeobecnej Cirkvi. To nemožno od seba oddeliť.

KNA: Médiá už hovoria o «revolúcii Bergoglio». Zdieľate tento úsudok?

Müller: Základy Cirkvi, ktoré položil Boh, ľudia nemôžu meniť. Dokážeme si predstaviť nový štýl. Iste je možné to či ono zjednodušiť, napríklad v liturgii. Tá má byť jednoduchá a prostá, súčasne však má predstavovať krásu a radosť viery, v čom sa odzrkadľuje «Božia sláva».

chanuka

KNA: Vidíte v novom pontifikáte kontinuitu alebo premenu?

Müller: Kontinuitu celkom jasne v hlásaní viery alebo v liturgii. Premenu v metódach, ak je potrebné riešiť nové výzvy. Svet sa točí. Preto nemôžeme vo výrazových formách cirkevného života vždy kopírovať len to minulé a nezmenene kráčať ďalej. Musíme sa zaoberať konkrétnymi výzvami – so zachovaním podstaty. Vyznávanie viery nie je stranícky program, ktorý sa vždy prispôsobuje novým očakávaniam.

KNA: Prečo František prijal tému odsvetšťovania, ktorú vyslovil už Benedikt XVI.?

Müller: Cirkev stojí vždy medzi extrémami zosvetšťovania a odlúčenosti od sveta. To jedno hovorí, že sa jednoducho riadi podľa tohto sveta a že Božie kráľovstvo už nestojí v centre. Reformácia s nasledovným odštiepením veľkých častí kresťanstva vznikla, keď Cirkev obviňovali z prílišného zosvetštenia. Preto slovo odsvetštenie je aj výzvou proti každej forme zosvetštenia Cirkvi. Ale nesmie sa nesprávne zameriavať v zmysle idealizovania Cirkvi, ktorá tak chce byť už len neviditeľnou Cirkvou, spoločenstvom s istým zmýšľaním. Pri odsvetštení nemôže ísť o krok naspäť. Je to predpoklad a nie protiklad zodpovednosti Božej Cirkvi za svet.

pope_francis_2013_velka_noc

KNA: V prvých príhovoroch pápeža Františka sa vynorili pojmy, ktoré používa aj teológia oslobodenia. Čo to znamená?

Müller: V teológii oslobodenia ide o konkrétnu angažovanosť za chudobných. Naše hodnoty dôstojnosti človeka treba uskutočňovať v realite. Musíme prorocky a kriticky poukazovať na nespravodlivé štruktúry a aktívne proti nim postupovať, pretože diametrálne odporujú kresťanskému obrazu človeka. Nikto nesmie byť vylúčený z pokladov tejto Zeme. Platí to aj vo vzťahu medzi národmi. Nemôžeme akceptovať, že niektoré krajiny považujú celé kontinenty iba za svoj zadný dvor.

KNA: Nie je tu nebezpečenstvo, že pápežovi, ktorý tieto pojmy používa, sa dostane potlesku z nesprávnej strany?

Müller: Mnohí ľudia sú za teológiu oslobodenia, pretože ju považujú za ľavicovú ideológiu. Pre mňa je kritériom to, čo niekto pre chudobných skutočne robí. A tu je komunizmus najväčší nepriateľ chudobných.

KNA: Prehodnotí Cirkev nanovo svoj postoj k teológii oslobodenia, ktorý presne definovala v 80. rokoch?

Müller: Nemyslím si, že to je potrebné. Vyhlásenie z r. 1986 veľmi dobre uvážilo, čo možno pod teológiou oslobodenia v pozitívnom katolíckom zmysle chápať. Jasnú deliacu čiaru musíme narysovať za tým druhom teológie, ktorý sa riadi marxistickým, ateistickým obrazom človeka.

Rovnako treba odmietnuť prúdy, ktoré chcú vytvoriť spásu tým, že utláčajú veľkú časť obyvateľstva, ako sme to zažili v leninizme a stalinizme. Podľa univerzálnej Božej vôle spásy majú byť spasení všetci ľudia.

boff

KNA: Leonardo Boff, (na obr.)  zakladateľ teológie oslobodenia, sa vyjadril takmer hymnicky o pápežovej voľbe a o novom pápežovi. Je to problém?

Müller: Ak Boff nasleduje celú líniu pápeža Františka a uznáva pápežstvo, tak je to dobré. Nie je však možné, aby bol pápež použitý ako nástroj na účely, ktoré nemajú nič do činenia s Petrovou službou. Tešil by som sa , keby sa Boff nechal úplne viesť Evanjeliom a postavil sa na pôdu katolíckeho náuky viery.

KNA: Nový pápež už dvakrát hovoril o zachovaní stvorenstva. Čo tým myslí?

Müller: Stvorenstvo považujeme za dar, ktorý nám Boh dáva. Benedikt XVI. v nemeckom parlamente hovoril o ekológii životného prostredia, ale aj o ekológii človeka. Ide nám o človeka, ktorý žije v usporiadanom vesmíre a nie v chaose, bez orientácie základnými princípmi pravdy a spravodlivosti. K nasadeniu sa za stvorenstvo patrí preto aj zachovanie duality muža a ženy a v nej spočívajúcu otvorenosť pre dieťa, pre nový život.

KNA: Ako to pôjde ďalej s Kňazským bratstvom sv. Pia X.?

Müller: Kongregáciu pre náuku viery Benedikt XVI. poveril, aby s bratstvom viedla rozhovory o možnom návrate k jednote s Cirkvou. Vydali sme dogmatickú preambulu, ktorej podpísanie je podmienkou plného spoločenstva týchto kňazov s Katolíckou cirkvou.

Každý pápež musí trvať na tom, aby všetky dokumenty koncilov boli uznané ako výraz najvyššieho Učiteľského úradu Cirkvi. A k tomu patrí aj Druhý vatikánsky koncil a ďalšie vyjadrenia Učiteľského úradu. Kto to neuznáva, nie je katolík. –zg-

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

  • Falošné ZJAVENIA VÍZIE – proroci

  • Falošné veštice – snáry – mágovia

  • Nebezpečné Hnutie NEW AGE

  • WEB.stránka zaoberajúc sa sektami

  • Viac o SEKTÁCH sa môžete dozvedieť u Borisa Rakovského

  • FILMY-HUDBA-LITERA…

%d blogerom sa páči toto: