Ratka Mladiča vyviedli zo súdnej siene, urážal svedka

http://www.hlavnespravy.sk/icty-ratka-mladica-museli-vyviest-zo-sudnej-siene-urazal-svedka/88439/

Haag 11. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR)

Mladiča rozčúlila lož chráneného svedka

Niekdajšieho veliteľa bosnianskosrbských jednotiek Ratka Mladiča, ktorý čelí pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu obvineniam z genocídy a vojnových zločinov, museli dnes vyviesť zo súdnej siene.

Na archívnej snímke bývalý bosnianskosrbský generál Ratko Mladič v Haagu

Stalo sa tak po tom, čo obžalovaný obvinil jedného zo svedkov, ktorý prežil masakru v Srebrenici, zo lži. Mladič aj pri odchode zo súdnej siene vulgárne urážal predsedajúceho sudcu Alphonsa Orieho a chráneného svedka, pričom preklial i jeho matku.

Na znak dešpektu aj tentoraz, podobne ako v minulosti, označoval Bosniakov, podieľajúcich sa na vojnovom konflikte z rokov 1992-1995, za “Turkov” (v Bosne je značne rozšírený Islam).

Mladiča, ktorý na predchádzajúce pojednávanie neprišiel zo zdravotných dôvodov, museli už v súdnej sieni opakovane vyzvať, aby rešpektoval poriadok. Jeho správanie od začiatku monitoruje špeciálna kamera.

Vypočutím chráneného svedka, označovaného iba šifrou RM3-46, sa dnes začala časť procesu, v ktorom senát preskúma Mladičovu zodpovednosť za masakru v Srebrenici, kde príslušníci bosnianskosrbských jednotiek podľa oficiálnej verzie súdneho dvora mali v lete 1995 zavraždiť asi 8000 bosnianskych Moslimov, zväčša mužov a chlapcov z východobosnianskej enklávy. Očakáva sa, že táto fáza procesu potrvá niekoľko mesiacov. Následne by sa pozornosť mala presunúť na Mladičovu zodpovednosť za obliehanie Sarajeva, ktoré si vyžiadalo životy asi 10.000 civilistov.

Svedok dnes v súdnej sieni opísal okolnosti, za ktorých ho zadržali Mladičovi ľudia a následne spoločne s ďalšími prepravili do lokality, v ktorej sa neskôr našiel masový hrob popravených. On sám vyviazol so zraneniami a prežil vďaka tomu, že po výstreloch bosnianskosrbskej popravnej čaty zostal nehybne ležať a tváril sa, že je mŕtvy.

Proces s Ratkom Mladičom, ktorého po viac ako desaťročí na úteku zadržali 26. mája 2011 v Srbsku, sa v Haagu začal v máji 2012. Odvtedy v ňom vypovedalo viac ako 80 ľudí.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

  • Falošné ZJAVENIA VÍZIE – proroci

  • Falošné veštice – snáry – mágovia

  • Nebezpečné Hnutie NEW AGE

  • WEB.stránka zaoberajúc sa sektami

  • Viac o SEKTÁCH sa môžete dozvedieť u Borisa Rakovského

  • FILMY-HUDBA-LITERA…

%d blogerom sa páči toto: