P.Ivan Sesar o P.Tomislavovi Vlasičovi – Bol T.Vlasič duchovným vodcom vizionárom z Medjugoria?

P.Tomislav Vlasič na obr.

Medžugorje, 2.10.2008 (kath.net/medjugorje.hr) 012 274 – Kath.net dokumentuje výťah z interview s provinciálom hercegovinskej Provincie františkánov a bývalým farárom v Medžugorí pátrom Dr. Ivanom Sesarom v časopise „Večernji list“ zo 14. 09. 2008. Rozhovor viedol Zarko Ivankovič.

Otázka: Ako senzácia zaznela v týchto dňoch správa, že Vatikán začal robiť poriadok s javom Medžugorje a že sám pápež to hodnotí ako podvod.  V pozadí tejto falošnej informácie bol prípad pátra Tomislava Vlasiča, ktorého Vatikán v zmysle cirkevného práva potrestal kvôli „šíreniu pochybných náuk, manipulácií so svedomiami, podozrivému mysticizmu, neposlušnosti a kvôli obvineniu z hriechu proti 6. prikázaniu (Nezosmilníš!)“. Čo na to hovorí páter Dr. Ivan Sesar, provinciál hercegovinskej Provincie františkánov a bývalý farár v Medžugorí?

Páter Ivan Sesar: Som prekvapený z takýchto falošných a odvážim sa povedať zlovoľných
vyvodzovaní. Je známe, že Svätý stolec dianie v Medžugorí sleduje so zvláštnou pozornosťou a že ešte nevyslovil definitívny úsudok. Vatikán nie je inštitúcia, ktorá by to niekomu zrátala a už vôbec nie Medžugorju.

Otázka: Je náhoda potrestania pátra Tomislava pre skeptikov ešte ďalším dôkazom toho, že jav Medžugorje si vymysleli františkáni v Hercegovine?

 Páter Dr. Ivan Sesar: Tvrdenie, že františkáni v Hercegovine si zjavenia vymysleli, je hrubou nepravdou. Každý, kto je úprimný a usiluje sa dozvedieť sa pravdu o počiatkoch udalostí v Medžugorí, môže ľahko spoznať, že bratia, ktorí vtedy slúžili na medžugorskej fare, pristupovali k tejto udalosti s veľkou starostlivosťou.

Otázka: Páter Sesar, môj kolega Inoslav Besker išiel ešte o krok ďalej a úprimne si položil otázku, či práve Vlasič „vymyslel tie zjavenia“. Aká je pravda o činnosti pátra Tomislava v Medžugorí?

Páter Dr. Ivan Sesar: Tvrdenie, že páter Tomislav Vlasič vymyslel zjavenia je rovnako absurdné. Je známe a možno to ľahko doložiť, že páter Tomislav v júni 1981, keď sa podľa svedectva šiestich detí začali prvé zjavenia, nemal službu v Medžugorí, ani nepoznal tieto deti. Do Medžugorja ho poslali jeho predstavení v septembri 1981 po tom, čo bol páter Jožo Žovko zobratý do väzenia. Na fare v Medžugorí pôsobil štyri roky. V roku 1985 ho preložili do Vitiny a v roku 1988 odišiel do Talianska.

Otázka: Bol páter Tomislav duchovným vodcom vizionárov? Alebo sa falošne a dokonca aj pred pápežom predstavil ako ten, čo „skrze Božskú prozreteľnosť duchovne sprevádza vizionárov v Medžugorí“?

Páter Dr. Ivan Sesar: Tento provincialát nikdy nikoho nenavrhol ani nemenoval ako duchovného vodcu pre vizionárov. Myslím, že ani nikto z fár v Medžugorí nikdy nemal zvláštny mandát byť duchovným vodcom. Je skutočnosťou, že niektorí bratia boli spovednými otcami jednotlivých vizionárov a že mali s nimi a s ich rodičmi priateľské vzťahy, čo je úplne pochopiteľné. Kto komu bol osobným priateľom alebo duchovným vodcom, to sa musíte opýtať samotných vizionárov. V týchto dňoch sme mohli v médiách čítať, že niektorí z vizionárov toto duchovné vedenie výslovne popreli.

Otázka: Má trest pátra Tomislava vôbec nejakú súvislosť s jeho pôsobením v Medžugorí? Biskup z Mostaru Ratko Perič to dáva jednoznačne do súvislosti.

Páter Dr. Ivan Sesar: Pokiaľ mi je známe z prečítaných informácií, nedostal páter Tomislav Vlasič trest kvôli jeho vtedajšiemu pastoračnému pôsobeniu na fare v Medžugorí, ani kvôli zjaveniam, ani kvôli jeho osobnému postoju k tomuto javu. Jeho preložením z Medžugorja mu vtedajší biskup vôbec nestiahol jeho kňazské právomoci! Nevidím dôvod, prečo by to vôbec niekto mal dávať do súvislosti s jeho činnosťou v Medžugorí alebo dokonca so samotným javom a už vôbec nechápem, ako to  niekto môže vykladať tak, že Vatikán odmieta Medžugorje.

Otázka: Aký postoj má teraz Provincia františkánov v Hercegovine k prípadu Tomislav?

Páter Dr. Ivan Sesar: Páter Tomislav bol už v roku 1992 oficiálne preložený do talianskej provincie v Abruzzoch, kde žije a pôsobí. To znamená, že náš provincialát odvtedy nemá náhľad do toho, čo robí a čím sa zaoberá. Páter Tomislav nemá podľa našich rehoľných regulí povinnosť skladať účty hercegovinskej Provincii františkánov Nanebovstúpenia Panny Márie a ani to nerobil. Pre neho je smerodajný výslovne provinciál a provicialát, do ktorého patrí.

Viac na: http://www.modlitba.sk/htm/zaujem/news/archiv/news40_2008.htm

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

  • Falošné ZJAVENIA VÍZIE – proroci

  • Falošné veštice – snáry – mágovia

  • Nebezpečné Hnutie NEW AGE

  • WEB.stránka zaoberajúc sa sektami

  • Viac o SEKTÁCH sa môžete dozvedieť u Borisa Rakovského

  • FILMY-HUDBA-LITERA…

%d bloggers like this: