Podozrivý z útoku v Bostone sa prebudil, reagoval písomne na otázky

TASR, dnes 7:09, aktualizované dnes 13:55

Carnajeva hospitalizovali s poranením hlavy a nohy, guľka ho zasiahla do úst a vyšla cez krk z tela.

Boston 22. apríla (TASR) – Devätnásťročný podozrivý v prípade bombových útokov na Bostonský maratón, ktorý utrpel vážne zranenia a nemôže hovoriť, sa už v nemocnici prebral a odpovedal na otázky vyšetrovateľov písomne. Vyplýva to z informácií televízií ABC a NBC.

Džochar Carnajev, ktorého umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti, sporadicky reagoval na otázky, uviedla televízia ABC News vo svojich krátkych správach na Twitteri. Podľa spravodajcu NBC odpovede písal.

Carnajeva hospitalizovali s poranením hlavy a nohy. Podľa vyjadrenia bostonského policajného komisára Eda Davisa pre televíziu CBS ho guľka zasiahla do úst a vyšla cez krk z tela, informovala tlačová agentúra Reuters.

Džochar Carnajev a jeho starší brat Tamerlan (26) sú podozriví z útoku na maratón, pri ktorom pred týždňom zahynuli traja ľudia a ďalších vyše 170 osôb utrpelo zranenia. Ich motív stále nie je známy.

Džochara policajti našli v zlom zdravotnom stave

Tamerlan Carnajev zomrel v piatok po prestrelke s policajtmi, ťažko zraneného Džochara neskôr po rozsiahlom pátraní chytili. Jeho stav bol veľmi vážny a podľa predošlých správ s ním nebolo možné komunikovať.

Hlavný súdny lekár štátu Massachusetts sa medzitým naďalej snaží určiť presnú príčinu smrti Tamerlana Carnajeva, ktorý pri úniku na policajtov strieľal a útočil výbušninami, informovala tlačová agentúra AP. Podľa polície Tamerlana prešlo auto, ktoré riadil jeho mladší brat unikajúci z miesta prestrelky.

Úrady v nedeľu tiež informovali, že bratia v mestách, kde žili, nemali povolenie vlastniť zbrane. Pri konfrontácii s políciou v uliciach bostonského predmestia boli pritom vyzbrojení ručnými strelnými zbraňami, najmenej jednou puškou a viacerými výbušnými zariadeniami.

Federálni agenti chcú vypočuť vdovu po Tamerlanovi CarnejavoviFederálne úrady chcú vypočuť manželku Tamerlana Carnajeva, podozrivého zo spáchania útokov na Bostonský maratón. Informoval o tom dnes jej právnik Amato DeLuca.

Advokát pre agentúru AP spresnil Carnajevove aktivity v dňoch po útoku a dodal, že v posledný deň, keď ho manželka pred odchodom do práce videla živého, bol doma. O tom, že jej manžel je podozrivý zo spáchania útoku na Bostonský maratón, sa Katherine Russellová-Carnajevová dozvedela z televízie, uviedol DeLuca v rozhovore pre AP.

Katherine Russellová-Carnajevová zatiaľ nehovorila s federálnymi vyšetrovateľmi, a to ani v nedeľu, keď prišli do domu jej rodičov, kde sa zdržiava od manželovej smrti. S vyšetrovateľmi hovoril jej právnik, ktorý však odmietol uviesť bližšie podrobnosti. Dodal len, že sa rozhodujú, čo chcú a ako to dosiahnuť.

DeLuca uviedol, že jeho klientka manžela z ničoho nepodozrievala. Podľa jeho slov pracovala 70-80 hodín týždenne ako domáca opatrovateľka, zatiaľ čo jej manžel sa doma staral o ich dcéru.

Advokát dodal, že Tamerlanovho mladšieho brata Džochara, ktorý je spolupodozrivý z nastraženia bombových náloží v Bostone, vylúčili z vysokej školy a do bytu, ktorý si mladí manželia prenajímali spoločne so svokrou, prichádzal zriedka.

Katherine Russell-Carnajevová študovala na Bostonskej univerzite, keď jej priatelia v nočnom klube predstavili jej budúceho manžela. Nejaký čas boli priateľmi, pričom ich vzťah nebol harmonický, zosobášili sa v roku 2009 a 2010. Ich dcéra má podľa americkej tlače tri roky.

Britský denník Daily Mail napísal, že oddelenie pre zdravotnú starostlivosť štátu Rhode Island, ktorý registruje manželstvá, neregistruje manželstvo Katherine Russellovej a Tamerlana Carnajeva.

Mladá žena vyrastala ako kresťanka, ale nejaký čas po tom, ako spoznala Tamerlana Carnajeva, konvertovala na islam. Na otázku, prečo to urobila, jej advokát povedal: “Verí v princípy islamu a Koránu. Verí v Boha.”

Tamerlan volal po útoku domov

Otec oboch mladých mužov v rozhovore pre britskú televíziu Channel-4 uviedol, že krátko po výbuchoch v Bostone Tamerlan volal matke a povedal jej, že ho americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) podozrieva zo spáchania útokov počas maratónu.

Starší z bratov vtedy údajne agentom FBI povedal, že “je to ich problém”. FBI dnes podľa denníka Boston Herald oficiálne odmietol tvrdenie, že sa jej agenti po útokoch stretli s Tamerlanom Carnajevom.

Carnajeva jeho priatelia podozrievajú z trojnásobnej vraždyTamerlan Carnajev, ktorého americké úrady podozrievajú z útoku na Bostonský maratón, môže byť údajne zodpovedný aj za trojnásobnú vraždu z roku 2011. Napísal to dnes americký spravodajský portál Buzzfeed.

Carnajevovho blízkeho priateľa Brendana Messa a ďalšie dve osoby našli v septembri 2011 s podrezanými hrdlami. V okolí obetí boli rozsypané veľké množstvo marihuany.

Polícia, ktorá prípad ešte stále neuzavrela, sa domnieva, že na mieste činu boli dve ďalšie osoby, ich totožnosť však do dnešného dňa nie je známa. Ako podozrivú v tejto súvislosti vyšetrovali Brendanovu priateľku – somálsku imigrantku. Podozrenie sa však nepotvrdilo.

Na základe podozrenia Tamerlana Carnajeva z útoku na Bostonský maratón sa však jeho priatelia teraz domnievajú, že mohol byť spolupáchateľom trojnásobnej vraždy. Svedčí o tom aj jeho nezvyčajné správanie krátko po vražde.

Carnajevov priateľ Ray pre Buzzfeed spresnil, že po vražde sa Tamerlan prestal s priateľmi stýkať. Napriek tomu, že bol Brendanovým veľmi blízkym priateľom, neprišiel na pohreb ani na zádušnú omšu, “proste zmizol”.

“Boli si s Brendanom skutočne veľmi blízki, preto je čudné, že Tam tvrdil, že v USA nemá žiadnych priateľov,” dodal Ray.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

  • Falošné ZJAVENIA VÍZIE – proroci

  • Falošné veštice – snáry – mágovia

  • Nebezpečné Hnutie NEW AGE

  • WEB.stránka zaoberajúc sa sektami

  • Viac o SEKTÁCH sa môžete dozvedieť u Borisa Rakovského

  • FILMY-HUDBA-LITERA…

%d blogerom sa páči toto: