Mons.Muller k Výzve 4 kardinálov (5 Dubií)

Vatikán nateraz neodpovie na list štyroch kardinálov Joachima Meisnera a Waltera Bandmüllera z Nemecka, Carla Caffarru z talianskej Bologne a Lea Burkeho z USA, ktorí od pápeža žiadajú viac jasnosti v prístupe k znovu zosobášeným rozvedeným.

Vatikán Pápež Audiencia

Kongregácia pre náuku viery koná a hovorí „s autoritou pápeža“ a nemôže sa podieľať „na spore názorov“, ako povedal jej prefekt kardinál Gerhard L. Müller vo štvrtok v interview pre „Kathpress“ v Ríme a dodal: „Vidím v tom nebezpečenstvo polarizácie.“

Müller potom poukázal na to, že list je adresovaný osobne pápežovi. Ten však môže poveriť Kongregáciu pre náuku viery ad hoc, aby spor názorov urovnala. Kongregácia je kompetentná pre všetky otázky viery Cirkvi a morálnu náuku.

Štyria kardináli sa pápeža pýtajú, či je teraz vo výnimočných prípadoch povolené prijímanie pre znovu zosobášených rozvedených po jeho exhortácii „Amoris laetitia“. Uverejnenie otvoreného listu odôvodnili kardináli tým, že pápež sa rozhodol im neodpovedať a že chcú napomáhať ďalšiu diskusiu.

Prefekt Kongregácie pre náuku viery vyzval k vecnému vedeniu diskusie o „Amoris laetitia“ a povedal:

„V tomto momente je pre každého z nás dôležité, aby sme zostali vecnými a nenechali sa vohnať do polarizácie, alebo ju dokonca podnecovali.“

K spornému bodu samotnému, či môžu byť rozvedení v odôvodnených prípadoch pripustení ku svätému prijímaniu sa kardinál priamo nevyjadril.

 

Poukaz na odpoveď kardinála Ratzingera z r. 1993

Kardinál však zdôraznil, že tento dokument sa nesmie interpretovať tak, akoby predchádzajúce výpovede pápežov a Kongregácie pre náuku viery už neplatili. Potom výslovne spomenul oficiálnu odpoveď Kongregácie pre náuku viery na pastiersky list troch nemeckých biskupov z r. 1993 k svätému prijímaniu pre rozvedených. V nej kardinál Jozef Ratzinger ako vtedajší prefekt kongregácie odmietol snahu biskupov umožniť dotyčným v jednotlivých prípadoch pristupovať ku svätému prijímaniu.

„Nerozlučiteľnosť manželstva musí byť neotrasiteľným vieroučným základom každej pastorácie,“ zdôraznil kardinál Müller. „Súčasne chce František všetkým, ktorých manželstvá a rodiny sa nachádzajú v kríze, pomôcť nájsť cestu v zhode so stále milosrdnou Božou vôľou.“

Kardinál Müller ďalej odmietol správy o údajných bojoch vo Vatikáne. Fámy a stereotypy o „mocenskom boji za kulisami, alebo ‘vysokými múrmi Vatikánu’ medzi reformátormi a ľuďmi, čo reformy brzdia“ iba ukazujú, „aké skazené je myslenie a vnímanie mocenských kategórií“. Ide tu o „víťazstvo pravdy a nie o triumf moci!“ ako zdôraznil kardinál.

Kausa „štyria kardináli“ sa v utorok a stredu postarala o celosvetový rozruch, pretože španielsky portál „Religion Confidencial“ citoval dekana vatikánskeho súdu Rímskej róty, arcibiskupa Pia Vita Pinta, slovami, že títo kardináli by mohli stratiť svoju hodnosť.

Táto veta nie je korektná, napísal portál teraz. Dekan skôr zdôraznil, že František nie je pápežom minulosti, ktorý by kardinálom odobral hodnosť. „František to neurobí,“ citoval portál teraz Pinta. Ďalšie kritické pasáže portál nezmenil, medzi nimi otázku Pinta:

„Akú Cirkev bránia títo kardináli? Ich otvorený list je závažným škandálom.“

http://www.hlavnespravy.sk/prefekt-kongregacie-pre-nauku-viery-o-polarizacii/867580

 

PĚT „DUBIÍ“

1. Z bodu č. 305 exhortace: Může sezdaná osoba žijící jako muž a žena s osobou, která není jejím zákonným manželem/manželkou, od nynějška obdržet svátostné rozhřešení a Svaté přijímání, i když nadále žije ve svém kvazi-manželském stavu?

2. Z bodu č. 304: Musí člověk stále věřit, že existují absolutní mravní normy, které zakazují vnitřně zlé skutky, a které zavazují bez výjimky?

3. Z bodu č. 301: Může člověk stále říkat, že osoba žijící v přestoupení jednoho z Božích přikázání, např. v cizoložství, je v objektivní situaci těžkého zvykového hříchu?

4. Z bodu č. 302: Může člověk stále říkat, že okolnosti či úmysly provázející skutek vnitřně zlý svým cílem, jej nikdy nemohou změnit v subjektivně dobrý, nebo přijatelný jako volbu?

5. Z bodu č. 303: Musíme stále vylučovat jakoukoliv tvořivou roli svědomí, takže svědomí stále nikdy nesmí povolovat výjimky z absolutních morálních norem, které zakazují svým cílem vnitřně zlé skutky?

Reklamy
Comments
2 komentáre to “Mons.Muller k Výzve 4 kardinálov (5 Dubií)”
 1. Mária Kocúrová píše:

  Ty Emanuel,ako to vidíš, podľa teba, títo štyria kardináli sú v práve?

  Dňa 4. decembra 2016, 18:39, HRIECHY – Okultizmus – NEW AGE napísal(-a):

  > emanuelbohsnami posted: “Vatikán nateraz neodpovie na list štyroch > kardinálov Joachima Meisnera a Waltera Bandmüllera z Nemecka, Carla > Caffarru z talianskej Bologne a Lea Burkeho z USA, ktorí od pápeža žiadajú > viac jasnosti v prístupe k znovu zosobášeným rozvedeným. Kongregáci” >

  • emanuelbohsnami píše:

   … to záleží od okolností, na ktorých záleží ich úmysel.

   Biskupi tvrdia, že papež neodpovedal na ich otázky, tak ich zverejnili mediálne, aby to pohlo pápeža k odpovedi. Na to reagoval papež tak, že si pozval jedného z nich: Mons.Burkeho a doteraz nie je známe, aká bola diskusia – rozhovor medzi nimi. Ak sa ukáže, že biskupi mali možnosť sa s papežom o tom porozprávať osobne a neurobili tak, ale zamerne otazky zverejnili, potom ich konanie bolo protiprávne resp. na pohoršenie.

   Takisto je dôležité brať do uvahy, s akým umyslom otázky skonštruovali, či chceli pápeža podchytiť v reči a nájsť na dokumente škulinku, na ktoru by mohli poukazať, že tým pádom je celý dokument zavadzajuci.

   Takéto praktiky sú možné, ale musia sa preveriť, aby sa dalo povedať o nich jednoznačne, pretože tu ide o osoby (kardinálov)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

 • Falošné ZJAVENIA VÍZIE – proroci

 • Falošné veštice – snáry – mágovia

 • Nebezpečné Hnutie NEW AGE

 • WEB.stránka zaoberajúc sa sektami

 • Viac o SEKTÁCH sa môžete dozvedieť u Borisa Rakovského

 • FILMY-HUDBA-LITERA…

%d bloggers like this: