Prefekt Kongregácie pre náuku viery (Mons.Muller) “Pápež František nie je heretik!”

Obvineniam z heréz od rôznych skupín, ktoré samy seba vnímajú ako jediné pravoverné, v minulosti čelili rôzni pápeži. Vrátane Benedikta XVI. a Jána Pavla II. V prípade Františka sú tieto hlasy podstatne silnejšie.

Dôvodom je nielen nekonvenčný štýl súčasného pápeža, ale aj neskrývaná nespokojnosť niektorých kardinálov, biskupov či kňazov. „Uisťujem vás, že sa mýlia,“ reagoval na tieto obvinenia v koncoročnom rozhovore pre denník Die Zeit nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller, ktorý je prefektom Kongregácie pre náuku viery.

„Netvrdím to len z pozície úradnej moci, ale aj na základe osobnej skúsenosti.“

V rozhovore, o ktorom informoval aj americký National Catholic Reporter či taliansky Vatican Insider, kardinál Müller poprel, že by bývalá Svätá inkvizícia dostávala obvinenia z heréz proti súčasnej hlave cirkvi. „Pápež František má svoj vlastný štýl kázania a pastorácie, ktorý oslovuje milióny ľudí. Mnohokrát však povedal, že všetky jeho vyhlásenia a gestá majú byť interpretované v rámci katolíckeho vyznania viery,“ zdôraznil Müller, podľa ktorého je heretikom ten, kto zatvrdilo popiera nejakú zjavenú pravdu. Niečím úplne iným je, ak sú občas volené „nešťastné, zavádzajúce či nejasné“ formulácie.

Verejná obrana súčasnej hlavy cirkvi nemeckým kardinálom môže byť pre niektorých prekvapivá – práve šéf vieroučnej kongregácie je často vnímaný ako hlavný názorový oponent pápeža Františka v Rímskej kúrii.

Na otázku, čo sa zmenilo v Müllerovej práci po odchode jeho blízkeho priateľa Benedikta XVI. a nástupe argentínskeho pápeža, odpovedal, že nič. „Obaja pápeži sú rozdielni a cirkev to obohacuje.“

Kardinál Müller je tiež presvedčený, že mediálne zdôrazňovanie reformy Rímskej kúrie ako hlavnej agendy pápeža Františka je mylné, keďže kúria je len pomocným orgánom pápeža. „Tam, kde sa slávi eucharistia, tam je jadro cirkvi, aj keby to bolo v úbohej chatrči niekde v džungli.“

V islamskom prostredí podľa Müllera existujú autority, ktoré sú úprimne presvedčené, že násilie odporuje ústrednému posolstvu ich viery. „Islamskí vzdelanci a politici musia dať jasne a zreteľne najavo, že násilie je proti Božej vôli. Ktokoľvek ubližuje iným v mene Boha, koná proti jeho vôli. To platí pre judaizmus, kresťanstvo aj islam,“ zdôraznil nemecký kardinál.

Comments
One Response to “Prefekt Kongregácie pre náuku viery (Mons.Muller) “Pápež František nie je heretik!””
Trackbacks
Check out what others are saying...
  1. […] Prefekt Kongregácie pre náuku viery (Mons.Muller) “Pápež František nie je heretik!” […]

    LikePridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

  • Falošné ZJAVENIA VÍZIE – proroci

  • Falošné veštice – snáry – mágovia

  • Nebezpečné Hnutie NEW AGE

  • WEB.stránka zaoberajúc sa sektami

  • Viac o SEKTÁCH sa môžete dozvedieť u Borisa Rakovského

  • FILMY-HUDBA-LITERA…

%d blogerom sa páči toto: