Blahorečenie misionára Stanleyho Rothera: Pastier, ktorý neutiekol

Prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kard. Angelo Amato pred relikviou bl. Stanleyho Francisa Rothera počas slávnosti blahorečenia v Oklahome City – AP

25/09/2017 14:43
USA/Guatemala 25. septembra – „Stanley Francis Rother, misijný kňaz, zavraždený z nenávisti k viere pre svoju evanjelizačnú činnosť a prácu na podporu ľudskej dôstojnosti chudobných ľudí v Guatemale, bol v Oklahoma City vyhlásený za blahoslaveného. Nech nám jeho hrdinský príklad pomôže byť odvážnymi svedkami Evanjelia, angažujúc sa v prospech ľudskej dôstojnosti.“ To sú slová pápeža Františka, ktoré predniesol počas nedeľnej modlitby Anjel Pána, deň po blahorečení amerického misionára.

Slávnosti blahorečenia v USA predsedal prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato, podľa ktorého sa americký kňaz a misionár vyznačil predovšetkým „veľkým rešpektom a láskou voči pôvodnému obyvateľstvu“ v Guatemale, kde pôsobil ako misionár približne 13 rokov.

„Bol to človek vznešeného srdca. Milosrdný voči hriešnikom, nikdy sa nešetril. V spovednici zostával dlho, aby počúval kajúcnikov. Vždy bol k dispozícii a štedrý voči chudobným. Chorých sprevádzal do nemocnice, prinášal im lieky a peniaze na liečbu. Staral sa o opustených ľudí vo vysokom veku. Formovaný školou evanjelia, tento blahoslavený videl dokonca aj v nepriateľoch spoločníkov ľudstva. Nevedel nenávidieť, ale vždy miloval. Neničil, ale budoval. A to je jeho vzácne dedičstvo pre nás, pre Cirkev a pre ľudstvo,“ uviedol kard. Amato.

Otec Stanley odišiel v roku 1968 slúžiť do jednej z najchudobnejších štvrtí na juhozápade Guatemaly, kde sa stal bojovníkom za práva miestnej komunity tzutuhil. Do jazyka týchto potomkov mayov neskôr preložil Nový zákon a v ich jazyku slúžil aj omše. Miestni obyvatelia vo všeobecnosti podporovali ľavicové skupiny rebelov, ktoré v občianskej vojne v rokoch 1960-96 bojovali proti vládnym jednotkám diktátora Efraína Ríosa Montta. Počas jeho vládnutia došlo k množstvu masových vrážd domorodých obyvateľov.

Práve preto sa otec Stanley stal terčom eskadier smrti, ktoré prenasledovali akýchkoľvek podporovateľov domorodých obyvateľov. Po hrozbách a zastrašovaní sa misionár rozhodol vrátiť späť do USA. Ako však napísal v liste jednému zo svojich priateľov, „pastier nemôže utiecť pri prvom znaku nebezpečenstva“, a preto sa po niekoľkých mesiacoch vrátil späť do Guatemaly.

Netrvalo dlho a dňa 28. júla v roku 1981 vtrhli do fary amerického kňaza ozbrojení muži a misionára zastrelili. Hneď potom, ako sa správa rozniesla po okolí, sa tisícky ľudí zhromaždili vo farnosti na modlitbách a od predstaviteľov miestnej Cirkvi žiadali, aby srdce ich milovaného kňaza bolo uložené v miestnom chráme.

Bl. Stanley Rother je vôbec prvým blahorečeným kňazom a mučeníkom narodeným v USA. V rámci beatifikácií na pôde Spojených štátov je druhý v poradí. Prvenstvo totiž patrí bl. Miriam Terézii Demjanovičovej, rehoľnej sestre slovenského pôvodu, ktorú blahorečili v roku 2014 v Newarku. -ej-

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

  • Falošné ZJAVENIA VÍZIE – proroci

  • Falošné veštice – snáry – mágovia

  • Nebezpečné Hnutie NEW AGE

  • WEB.stránka zaoberajúc sa sektami

  • Viac o SEKTÁCH sa môžete dozvedieť u Borisa Rakovského

  • FILMY-HUDBA-LITERA…

%d blogerom sa páči toto: