Fico si che kúpiť kňazov za mesačný plat: 310-788 eur

BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – Základné platy duchovných cirkví a náboženských spoločností sa od 1. januára 2018 zvýšia o 4,8 percenta. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády SR, ktorým sa mení nariadenie vlády o úprave osobných požitkov poskytovaných duchovným cirkví a náboženských spoločností.
Platy duchovných začínajú na sume 310,64 eura

Návrh na rokovanie vlády predložil minister kultúry Marek Maďarič na základe zákona o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom. Návrh kabinet odsúhlasil. Najnižší základný plat duchovných bude 310,64 eura mesačne a najvyšší 788,60 eura mesačne.

Podľa zákona o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom sa má základný plat duchovných v príslušnom roku zvýšiť o rovnaké percento či sumu a v rovnakom termíne, ako sa zvýši základná stupnica platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.

Od 1. januára 2018 sa o 4,8 percenta zvyšujú základné platy duchovných cirkví a náboženských spoločností, ktoré požadujú finančný príspevok zo štátneho rozpočtu.

Základné platy duchovných sa podľa odslúžených rokov delia na 11 platových stupňov. Od 1. januára budúceho roka bude najnižší základný plat duchovných 310,64 eura mesačne, pričom tento rok bol 296,41 eura. Najvyšší základný plat sa zdvihne z tohtoročných 752,48 eura na 788,60 eura mesačne. Zvýšenie základných platov sa týka 3624 duchovných a predstavuje to na rok 2018 celkovo 1 402 208 eur.

Hodnostný prídavok

Ministerstvo kultúry (MK) SR dodáva, že „na ocenenie vysokej kvality výkonu môže príslušná cirkev zvýšiť príslušný tarifný plat duchovného až o 30 percent.
Duchovnému ďalej patrí hodnostný prídavok určený rozpätím v závislosti od skupiny funkcie, ktorú vykonáva v rámci duchovenskej činnosti“. Nárok na príspevok zo štátneho rozpočtu na platy duchovných si uplatňuje v súčasnosti dvanásť z osemnástich registrovaných cirkví a náboženských spoločností“, informuje ďalej MK SR.

Ako v dôvodovej správe k návrhu pripomína ministerstvo kultúry, podľa zákona o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom je štát povinný uhrádzať osobné požitky duchovných, náhradu cestovných, sťahovacích a iných výdavkov, sociálnych dávok, riadnych vecných nákladov spojených s výkonom bohoslužieb a iných náboženských úkonov i s cirkevnou administratívou a v odôvodnených prípadoch osobitnú pomoc pri mimoriadnych vecných nákladoch.

Štát poskytuje cirkvám a náboženským spoločnostiam v súčasnosti len finančné prostriedky na platy duchovných a prevádzkových zamestnancov riadiacich orgánov cirkví, na odvody do poistných fondov za zamestnávateľa a čiastočne na prevádzku ústredí.
www.webnoviny.sk/zakladne-platy-…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

  • Falošné ZJAVENIA VÍZIE – proroci

  • Falošné veštice – snáry – mágovia

  • Nebezpečné Hnutie NEW AGE

  • WEB.stránka zaoberajúc sa sektami

  • Viac o SEKTÁCH sa môžete dozvedieť u Borisa Rakovského

  • FILMY-HUDBA-LITERA…

%d blogerom sa páči toto: