Pápeži, ktorí fajčenie zakazovali a schvaľovali

Urban VII.jpg

Vedeli ste, že jeden z pápežov vydal svetovo prvý verejný zákaz fajčiť?

Bolo to v 16. storočí, keď so sebou z Nového sveta doniesli Európania niečo veľmi populárne: tabak. Ako sa jeho použitie rozšírilo naprieč Európou, začali sa vynárať otázky o vhodnosti jeho použitia.

Niektorí ľudia začali zjavne fajčiť v kostoloch i okolo nich a iným ľudom sa to nepáčilo. Toto sa stalo problémom dosť veľkým na to, aby sa pápež rozhodol v tejto veci niečo spraviť.

Pápež Urban VII bol zvolený za pápeža 15. septembra 1590 a zomrel len 12 dní potom – čo znamenalo, že jeho pontifikát je najkratším na svete. Stále sa ale stihol zapojiť do debaty o tabaku.

Vložil sa do nej so železnou päsťou: každý, kto bol prichytení pri používaní tabaku vo vchode alebo vo vnútri kostola, či už ho žuval alebo fajčil vo fajke alebo poťahoval nosom vo forme prášku” bude exkomunikovaný.

Nie je jasné či vôbec alebo do akej miery bol tento zákaz uplatnený. V knihách ale zostal planý až do 18. storočia, keď ho pápež Benedikt XIII nakoniec zrušil en.wikipedia.org/wiki/Pope_Benedict_XIII.

***

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt benedikt XIII pope

Nedávno som narazil na pomerne humornú anekdotu z katolíckej histórie:

“fajčenie” pápeža Benedikta XIII požehnanej pamäte. Pripomína neohrozený kardinál Godfather III, ktorý sa vždy pokúša robiť bankové obchody týkajúce sa “Immobilare”.

V roku 1624 sa pápež Urban VII. rozprával proti zlu tabaku a vyhrážal sa exkomunikáciám pre každého, kto fajčil alebo vniesol do zasvätených priestorov (napr. Kostoly, svätyne, kláštory). Pápež Innocent X nasledoval s Bullou proti fajčeniu v roku 1650.

A potom bol aj Benedikt XIII.

Vložil Bullu Inocenta X. do svojej rúry a fajčil ju. Nie doslovne, ale rozhodnutie to zmenil v roku 1725. Raz som počul povesť, že tento pápež užíval tabak, kým slávil Svätú omšu, ale beriem to ako apokryfnú legendu.

V roku 1863 pápež Bl. Pius IX požehnanej pamäte vybudoval cigaretovú továreň v Ríme na Mastaiho námestí s týmto nápisom:
PIUS IX OFFICINAM
NICOTIANIS FOLIIS ELABORANDIS
SOLO EXTRUXIT
ANNO MDCCCLXIII

Preložené, toto znie:
Pius IX postavil tuto tovareň
na spracovanie listov nikotínu
od základov
v roku 1863

Pápež Ján Pavol II. Požehnanej pamäti odstránil túto tradíciu, keď zakázal fajčenie tabaku vo Vatikánskom dome 1. júla 2002. Jediným dymom povoleným v Dome svätého Petra je, vychádzajuci z komínonov.

Zdroj:

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

  • Falošné ZJAVENIA VÍZIE – proroci

  • Falošné veštice – snáry – mágovia

  • Nebezpečné Hnutie NEW AGE

  • WEB.stránka zaoberajúc sa sektami

  • Viac o SEKTÁCH sa môžete dozvedieť u Borisa Rakovského

  • FILMY-HUDBA-LITERA…

%d blogerom sa páči toto: